Hlavní priorita pro firmy - bezpečnost práce, BOZP

Pojďme si říci, co to je bezpečnost a ochrana zdraví při práci, jaký má cíl, kdo má tuto oblast ve firmě na starosti a jak a kdy budete na BOZP školeni. Jak byste měli postupovat, pokud dochází k porušení BOZP, a jaké jsou nejčastější chyby v BOZP ze strany zaměstnavatele.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Na začátek si pojďme říci, co to je bezpečnost a ochrana zdraví při práci, která má zkratku BOZP. BOZP můžeme definovat jako legislativou a zaměstnavatelem stanovená pravidla a opatření, jejichž úkolem je předcházet ohrožení nebo poškození zdraví zaměstnanců při pracovním procesu. 

S oblastí BOZP souvisí administrativa, protože na vše je nutné mít směrnice, zaměstnance se směrnicemi seznámit a opakovaně proškolovat. BOZP a pravidelné audity na pracovištích jsou nejen nutností, ale také příležitostí vyladit pracoviště k dokonalosti! 

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci - zákony, které problematiku řeší: 

  • Zákon č. 262/2006 Sb. – Zákoník práce;
  • Zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci;
  • Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí;
  • Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci;
  • Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. 
Zjistěte možnosti inzerce

Co konkrétně je BOZP

Do oblasti BOZP spadá každý proces, kde se zaměstnanci pohybují. K nejdůležitějším oblastem, které BOZP řeší, jsou: 

  • Vyhledávání rizik a jejich hodnocení;
  • Kategorizace práce, která určuje, jak rizikové pracoviště je; 
  • Školení zaměstnanců;
  • Řeší požadavky na pracovní prostředí, na organizaci práce a na pracovní postupy;
  • Určuje zakázané práce pro určité skupiny zaměstnanců;
  • Kontroluje bezpečnost technických zařízení;
  • Dozoruje hygienu práce;
  • Má na starosti agendu pracovně-lékařských služeb, tedy zdravotní prohlídky zaměstnanců, ale i kontroly samotných pracovišť;
  • Řeší pracovní úrazy a nemoci z povolání;
  • A mnoho dalšího. 

Ve většině větších a velkých společností již mají tým zaměstnanců, kteří problematiku BOZP mají na starosti. Často si společnosti najímají i externí poradce, aby měly jistotu, že mají vše v pořádku a v souladu s legislativou. 

Výše uvedené současně určuje, co jsou základní povinnosti zaměstnavatele v oblasti BOZP

Cíl BOZP

Cílem BOZP je zamezení vzniku ohrožení či poškození zdraví nebo ztrátám na životech pracovníků. Prevence těchto rizik, neboli soubor opatření, mohou mít povahu administrativní, právní, organizační, technologickou a tak dále; vždy je nutné mít prevenci rizik přizpůsobenou konkrétní společnosti. 

Aby bylo cíle dosaženo je nezbytně nutné mít kompletní dokumentaci všech rizik, popisy pracovních postupů a další související dokumentaci, bez kterých by preventivní zásady BOZP nefungovaly a v extrémních případech by je zaměstnavatel nemohl vymáhat. 

Dokumentace BOZP

Žádný ze zákonů nepracuje s pojmem dokumentace BOZP. Můžete si ji představit jako soubor všech dokumentů, které souvisejí s bezpečností a ochranou zdraví zaměstnanců na pracovišti. Pro každé pracoviště je nutné vypracovat, nebo si nechat vypracovat, individuální dokumentaci BOZP. 

Typicky dokumentace BOZP obsahuje:

  • Popis zdravotních a bezpečnostních rizik na daném pracovišti - popisující, jak z pozice zaměstnavatele rizika vyhledáváte a neprodleně odstraňujete; 
  • Pracovní postupy - ideálně na všech pracovištích. Tyto pracovní postupy musí být pravidelně revidovány a aktualizovány; 
  • Kategorizace práce - určující, v jaké ze 4 kategorií se každé jedno pracoviště nachází; 
  • Pracovně-lékařské služby, pracovní úrazy a nemoci z povolání - ve většině společností se spoléhají na externího dodavatele, který tuto širokou agendu zastřeší; 
  • Osobní ochranné pracovní pomůcky pro zaměstnance, jejich evidence, správa; 
  • Revize elektrických zařízení, jiných zařízení, strojů a regálů musí být také evidována; 
  • Evidence školení zaměstnanců - kdy byl který zaměstnanec proškolen, jak dopadlo jeho testování.

Kdo v organizaci odpovídá za plnění úkolů v oblasti BOZP

Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečné pracoviště, tedy je zodpovědný za celou oblast BOZP. Respektive zaměstnavatelem najatá a pověřená osoba, “bezpečák”, odborně způsobilá osoba v prevenci rizik. Může se jednat o interního, řádně proškoleného, zaměstnance nebo externí společnost, která je detailně seznámena s pracovišti zaměstnavatele.

Jaká jsou hlavní práva a povinnosti zaměstnance v oblasti BOZP

Oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zaručuje zaměstnanci řadu práv. K těm hlavním právům a tedy i povinnostem zaměstnavatelem patří: 

  • Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci;
  • S výše uvedeným úzce souvisí právo zaměstnance dostat informace o potenciálních rizicích své práce a také informace, jak se před těmito riziky chránit.

Zaměstnanec, který byl řádně a prokazatelně seznámen s riziky souvisejícími s jeho prací, má své povinnosti. Ke stěžejním povinnostem zaměstnance v oblasti BOZP patří: 

  • Dbát o svou bezpečnost a zdraví;
  • Dbát o bezpečnost a zdraví všech osob, kterých se jeho pracovní výkon může týkat;
  • Účastnit se povinných školení v oblasti BOZP, které pro zaměstnance zaměstnavatel zajišťuje, a také podrobit se testování svých znalostí; 
  • Dodržovat veškeré předpisy zaměstnavatele související nejen s BOZP, ale i další postupy popisující pracovní postupy; 
  • Samostatnou kapitolou jsou pracovně-lékařské prohlídky, kterým jsme se věnovali v našem článku.

BOZP školení

Zákoník práce nikterak neupravuje a nepředepisuje, jak má samotné školení vypadat, pouze uvádí, že je zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce. 

Žádný zákon nestanovuje, jak často by se mělo školení BOZP opakovat. Pouze říká, že pokud to vyžaduje povaha a závažnost potenciálního rizika, musí být opakováno v pravidelných lhůtách a termínech, které ale nejsou nikde specifikovány. Zaměstnavatel spolu s týmem BOZP musí na základě analýzy rizik určit, na co a jaký zaměstnanec musí být proškolen, jak často je nutné daného zaměstnance přeškolit. 

Cílem BOZP školení je poskytnout informace o hrozícím nebezpečí a o způsobu ochrany proti němu. Periodicita školení je individuální, například ve firmách se zvýšeným rizikem (například výrobní organizace) se školení opakuje 1 x za rok pro manuálně pracující zaměstnance a 1 x za 2 roky pro vedoucí a administrativní zaměstnance.

Vstupní BOZP školení je povinné pro všechny nově nastupující zaměstnance, bez ohledu na pozici, na kterou nastupují. Vstupní BOZP školení musí zaměstnavatel poskytnout také v případě, že jste byli přeřazeni na novou pozici, došlo k zavedení nové technologie, změnily se procesy a podobně. 

BOZP školení může probíhat elektronicky, kdy si nejprve nastudujete teoretickou část a následně odpovídáte na kladené dotazy. Další možností je osobní výklad zaměstnance BOZP týmu a písemný test vašich znalostí. 

Objevte možnosti inzerce

Zaměstnavatel porušuje BOZP

Pokud se domníváte, že váš zaměstnavatel porušuje BOZP, je nutné jej na to ihned upozornit. Ideálně písemně, stačí email na vedení společnosti s popisem, co se děje a žádostí o odstranění. 

Pokud vaše firma nebude reagovat, můžete se obrátit na Inspektorát práce, který jistě váš podnět prošetří. 

Co nejčastěji zaměstnavatelé nedodržují

Mezi nejčastější prohřešky patří: 

  • Neposkytnutí ochranných pracovních pomůcek;
  • Žádná nebo nepravidelná školení; 
  • Zaměstnanci nejsou řádně seznámeni s riziky pracoviště;
  • Není dodržována pracovní dobapřestávky v práci;
  • Zaměstnavatel nevede evidenci o pracovních úrazech;
  • Nevyřešil příčiny a okolnosti pracovního úrazu;
  • A další. 

Za každý prohřešek hrozí zaměstnavateli vysoké pokuty a zhoršení firemní kultury a reputace na trhu práce

 

Publikováno 13. října 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Hlavní priorita pro firmy - bezpečnost práce, BOZP

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena